حبذا ...

از مقامات تبتّل تا فنا .. پلّه پلّه تا ملاقات خدا ..

حبذا ...

از مقامات تبتّل تا فنا .. پلّه پلّه تا ملاقات خدا ..

مشخصات بلاگ
حبذا ...

لک الحمد یا ذالجود و المجد و العلی
تبارکت تعطی من تشاء و تمنع
الهی و خلّاقی و حرزی و موئلی
الیک لدی الاعسار و الیسر افزع
الهی اذقنی طعم عفوک یوم لا
بنون و لا مال هنالک ینفع
...

بایگانی
پیوندها

از تو درباره ی انتخابات سوال می کنند (1) ..

سه شنبه, ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶، ۰۵:۱۳ ق.ظ

در تحف العقول آمده است که یک اعرابی میان راه از امام حسین علیه السلام نصحیتی خواست. امام به دست مبارک خویش برایش نوشت: من طلب رضا الله بسخط الناس کفاه الله امور الناس .. و من طلب رضاء الناس بسخط الله، وکله الله الی النّاس ... یعنی هرکس که خشنودی خدا را بر خشنودی مردم مقدّم بشمارد، خدواند او را پشتیبانی و کفایت می کند و هرکه رضایت مردم را ولو به قیمت خشم الهی طلب کند، خداوند او را به همین مردم واگذار می کند ... 

.

.

جالب است که این تنها حدیث مکتوب امام است که با دست خویش نوشته اند ...

.

.

 • ۹۶/۰۲/۱۲
 • ح.ب

نظرات  (۶۰)

در بحار الانوار هم موجود است :)


خدا نکنه تا کسی آدم نشده دنیا به اون رو کنه!
عالی
منتظر بودیم...

کاش کمی صریح تر بنویسید، برای جوان ترها.. در میان انبوه تردیدها، گوشمان حرف قاطع شنیدن میخواهد...

خوب در این صورت آرا‌ء تقسیم می شود و دوباره روحانی رای میاورد، با توجه به اینکه اصلاح طلبان تا حد زیادی متحد هستند...
پاسخ:
به نظرم سبد رای قالیباف و رئیسی همپوشانی زیادی ندارد. به همین خاطر ماندن هردویشان لازم است. به نظرم اگر قالیباف با روحانی به دور دوّم برود به سادگی روحانی را می برد. رئیسی بعید است بتواند به سادگی ببرد روحانی را در دور دوّم. البته من هنوز احتمال بردن روحانی در دور اوّل را زیاد می دانم. 
سلام. کاش مستدلتر بگین که چرا "اگر به غیر از روحانی، "هرکس" دیگری رای بیاورد، خوب است؟ این جمله بیشتر حالت تعصب داره تا استدلال. مگر اینکه دلیلهای حرفتون رو هم بگین. 


روحانی دوباره تکرار می شود . اینبار هم با  همان وزیر راه و معدن و نفت و کار و خارجه . اما وزیر اقتصادش تکرار نمی شود در حکومت نخبگانی ! ثبات نرخ ارز هم به سرعت محک میخورد و ما تعجب می کنیم !! توسعه اقتصادی در یک اقتصاد بیمار درمان نشده ادامه پیدا میکند .قله ها بلندتر و دره ها عمیق تر .. و ما ادرئک ما العقبه ..  بعد ما دوباره به احمدی نژادی دیگر دچار می شویم  .. دلیلش خلق و خوی ایرانی ماست .. این که نمیدانیم مکلفیم به وظیفه
پاسخ:
ان شاء الله خیر
سلام.میشه بفرمایید احمدی نژاد تخم مرغهایش را در چه سبدی گذاشته بود که اوضاع کشور را با آنهمه پول نفت اینطوری درب و داغان سپرد به روحانی؟؟ایشون و همفکرانشون خیلی اهتمام به رفع رکود داشتند؟نگین که ایشون رو هم قبول ندارین که الان خیلی دیره برای این پشیمانی ها...و اصلا موندم برفرض برفرض که برجام را خطا بدانیم واقعا این جمله همه تخم مرغهایشان را در سبد برجام گذاشته اند یکمی کلی و شعاری از نوع دیالوگهای بی معنی همفکرانتان نیست؟هشت سال تمام برای هیچ و پوچ هرروز توی این مملکت یکجور بحران بود با اون گنده گوییهای احمدی نژاد و طرفداریهای کورکورانه امثال شما...روحانی هرچه نکرده باشه دولتش هرگز هرگز دروغ و گنده گویی نکرد.حتی با نزدیک شدن به انتخابات,این دولت حاضرنشد از این تزریق های دروغین اقتصادی بکنند برای رای آوری بیشتر و به بهای خرج دلارهای کشور در یک کار بیهوده....چهار سال هست از اون کابوس وحشتناک بیرون آمدیم و طعم یک دولت عاقل و باثبات را می چشیم.ایکاش در اینهمه دم زدن از عرفان و صداقت و دینداری کمی فقط کمی تقوا داشتید.
پاسخ:
سلام
١. احمدی نژاد در رسیدگی به وضع محرومین صداقت و جدیت داشت و این از اولویت های جمهوری اسلامی است. به نظرم دولت روحانی هیچ اهتمام جدی به این موضوع ندارد.

٢. دولت عملا به بن بست رسیده است در قضیه ی پسابرجام. در سال گذشته مجموع سرمایه گذاری خارجی ها ١.٢ میلیارد دلار بوده است که بنابر گزارشاتی که من دارم ١ میلیارد دلار آن تنها چینی ها بودند. در سال ٩١ میزان سرمایه گذاری خارجی و در ااوج تحریم بیش ازین بود!

٣. سرعت پیشرفت پروژه های صنعتی کشور به شدت کندتر از گذشته است. مثلا پارس جنوبی پیشرفت ٠.٥ درصدی در ماه دارد در حالیکه در اوج تحریم دولت قبل ١.٥ درصد پیشرفت داشت. همین دولتی که اینقدر فحش ش میدهید ٣ برایر سریعتر از دولت فعلی بود.

٤. بهترین سال اقتصادی ایران در تاریخ آن سال ١٣٩٠ بوده است. بروید آمار GDP را ببینید. با ترکیه تقریبا برایر بودیم. الان GDP ما نصف ترکیه است. قدرت کشور کم شده است

٥. اتفاق سال ٩١ به دلیل تحریم ها رخ داد و گذرا بوذ. من از شما سوال میکنم، وقتی تحریم ها برداشته شد چرا دولت دلار را به ١٠٠٠ تومن بازنگرداند؟ چون به نفع دولت بود و فحش ش را قبلی ها خورده بودند. 

٦. اگر روحانی بماند، که احتمالش بسیار است، ایده ای برای ادامه ی راه ندارد جز کار کردن با چین و روسیه. سال ٩٢ چین به ما پیشنهاد فاینانس ١٠٠ میلیارد دلاری داد با نرخ ٨ درصد. نپذیرفتیم و روحانی گفت به زودی همین را از غرب با نرخ ٤ درصد میکیریم. الان غرب ١٠ درصد هم نمیدهد. چینی ها هم دبه کرده اند. دیپلماسی اقتصادی دولت افتضاح بوده است.

٧. شما که سرگرم توهین هستید، به این فکر باشید که اگر روحانی بماند، چهارسال دیگر فشارها اینقدر زیاد است که عملا سرتان را بالا نمیتوانید بیاورید. از حجم شکایات و انتقادات. فکر کنم خود اصلاحطلبانی که دستشان در اجرا ست به این نتیجه رسیده اند که روحانی الان برود بهترین زمان است. هرکه این چهارسال بماند حزب ش قربانی می شود ..

٨. در مورد عرفان و الخ گفتید، بزرگترین عارفی که من می شناسم با کرامات عجیب و حالات روحی دقیق، روی منبر چند هفته ی گذشته روحانی را چنان نواخت که من حیرت کرده بودم. با لفظ "عمامه به سر" از او یاد میکرد. 

وحشی از رهزن ایام چه اندیشه کنی
ما که باشیم که از ما ببرد یا نبرد
نهایت بی مسئولیتی و نون به نرخ روزخوری شما اینه که با طرفداری و حمایت کورکورانه از آدمی مثل احمدی نژاد کشور رو به ورطه سقوط میکشید و بعدش هم بسادگی با بیان "میزان حال فعلی افراد است" و "دوره اول خوب بود دور دوم به انحراف رفت" از نتایج کارهاتون شونه خالی میکنید. تازه الان هم منبر میرید که چرا وضع اقتصاد فلانه و وضع بیکاری بهمان. اگه الان مشکلمون امضای تمدید تعلیقه، در صورتیکه دولت دست همفکرانتون بود الان باید دنبا جان پناه یا یه تیکه نون بودیم. کمی شهامت داشته باشید و اجازه بدید فضاحت بارآمده شما توسط بقیه جبران بشه.
پاسخ:
سلام. امیدوارم خوب باشید.
تنفر از ادبیات تان هویداستء
خوبی آمار و ارقام اینست که جلوی غلبه ی احساس بر عقل را میگیرد.
شما آمار بیکاری، تولید ناخالص ملی و رفاه را در ٢٠ سال گذشته در ایران بررسی کنید و به نکاتی که عرض کردم پی می برید، 
سلام.اهتمام جدی داشتن به وضع محرومین به شعار دادن و قیافه گرفتن نیست.همین که در چندسال اخیر سرعت افزایش قیمتها کنترل شده برای محرومین نعمت بزرگیست.دوره دوم احمدی نژاد بنده سه سال خارج از کشور بودم.وقتی برگشتم دو تا خانواده غیر مرتبط بهم را در آشنایان سراع دارم که در طول این سه سال از وضع مالی نسبتا خوب رسیده اند به جایی که واقعا موندن که چجوری پولهاشون رو خرج کنن.هرچی خونه و ویلا و زمین و ماشین و مسافرت و لاکچری در توانشون هست پیاده میکنن....تازه من وسط مال و منال دارها زندگی نمیکنم.اینهارو باواسطه میشناسم.شماره 2 و 3 و 4 هم انصافا دلیل بر بی کفایتی دولت فعلی نیست.میراث احمدی نژاد سقوط بود و نظر من اینست که این دولت سرعت سقوط را کم کرده است.همانطور که خودتان هم میگویید دولت بعدی قربانی هست بنده هم از جناب دکتر طیب نیا در همان اوایل قبول مسئولیت شنیدم که کسی حاصر نمیشده وزارت اقتصاد رو بپذیره چون همه میدونستن اون آدم قربانی هست.شماره 5 از شما بعیده که بپرسید چرا این دولت حاصر نشد شوک اقتصادی دیگری وارد کنه اونهم توی اون شرایط خاص اجتماعی و اقتصادیشماره 6 را بگذاریم روحانی بیاید بعد ببینیم با چین و روسیه چطور مذاکره میکند.شماره 7 والا من با اصلاح طلبان ارتباط ندارم و کاری هم به سیاستهای قدرت طلبانه جناحین ندارم.ما به وظیفه مون عمل می کنیم و امید نجات را از جای دیگر داریم.توی کامنت من هم حتی یک کلمه توهین نبود.برداشت شما از کجاست نمیدانم.بنده خواننده پر و پاقرص وبلاگ شما و برادرانتان هستم و احادیث و جملاتی که می نگارید بارها مرا نجات داده.اما مواصع سیاسی تان را نه فقط موافق نیستم که خب امری طبیعی هست بلکه عیرمنصفانه و در تضاد با باقی مشی تان می بینم.مثلا همین ریزبینی های 2 و 3 و 4 را ایکاش برای هکاندیدهای خودتان هم در نظر می گرفتید.ایکاش دوران احمدی نژاد هم همین قدر وسواس به خرج می دادید.هیچ نگفتید تا تشت آهنی از آسمدون افتاد و صدا کرد.گاهی فکر میکنم این تضاد فکری تان مربوط به همین هست که شما ابتدا در کلاس اخلاق یا پیش هر عالم دیگری که قبولش دارید طرف موردقبول را شناسایی می کنید و بعد برای قبول او و رد دیگران دلیل پیدا می کنید.من این نوع تفکر را در هیچ جای قرآن کریم مشاهده نکردم.سوالی که برایم پیدا میشود اینست که چرا استادان اخلاق در مورد احمدی نژاد زودتر هشدار ندادند تا رهبری انقدر برای او از خودش خرج نکند؟از همه حرفها گذشته قصد توهین ندارم و برعکس مدیون وبلاگتان هستم.
پاسخ:
سلام.

اول در مورد احمدی نژاد. در آخرین نظرسنجی وزارت اطلاعات که قبل از تایید صلاحیت ها صورت گرفت، ایشان 46 درصد رای داشت در حالی که آقای روحانی 21 درصد بود. رای منفی ایشان زیاد است (در حد رای منفی آقای روحانی است) ولی رای مثبت به ایشان قابل توجه است. چرا؟ با این توصیفی که از اوضاع می کنید یا مردم نمی فهمند وضع اقتصاد مملکت را یا شما نماینده ی بخشی از مردم هستید که نیم دیگر از جامعه را نمی بینند. یکی از ارکان جمهوری اسلامی توجه به این قشر محروم و آسیب پذیر است که متاسفانه جز احمدی نژاد من ندیدم کسی همّ جدّی برای آنها داشته باشد. مثال هایی که زدید هم ممکن است درست باشد ولی به طور متوسط مردم مستضعف در زمان احمدی نژاد پیشرفت کردند. این را از روی آمار و ارقام بین المللی می توان بررسی کرد.

دوّم در مورد استاد عرفان و اخلاق هم اشتباه کردید. کسی ایشان را به من معرفی کرد که رهبری را قبول ندارد. می گفت ایشان عوالم دارند. من به وضوح دیده ام حالات ایشان را و خودم از ایشان کرامت دیده ام. من با ایشان نزدیک 3 سه سال است ارتباط دارم و نمی دانم در مورد احمدی نژاد چه گفته است.  علما اگر هم وضع آینده ی ایشان را می دیدند شرعا مجاز نبودند مطلبی را بیان کنند. مگر پیامبر وضع آینده ی ابوبکر و عمر و معاویه را نمی دانست؟ انسان ممکن است سرنوشت خویش را با دعا و توسل عوض کند، لذا نمی شود نسبت به آینده ی او صحبتی قطعی کرد. 
سلام ادرس کانالتون رو بدید
پاسخ:
سلام. کانال ندارم
این انرژى اى ک الان دم انتخابات داره خرج میشه زمان توصیه به همدلى با دولت خرج میشد و این نکاتمصرانه طرح میشد و وارد کار دولت میشد علاوه بر نقاط قوتش نقاط ضعف قابل رفع هم برطرف میشد. اما همه این چند سال توى رسانه ها بیش از هرچیزى کشمکش برجام بود، حالا همه اماده اند با حرفهاى جدید


سلام
درباره".. یکی از ارکان جمهوری اسلامی توجه به قشر محروم و آسیب پذیر است..."
در عمل به این یکی سخت در خفقانیم (من خودم را عرض میکنم ) چیزی را که به اش عمل نمیکنیم وسط نیاوریم.


توجه به این قشر محروم و آسیب پذیر است

برگرفته شده از habaza.blog.ir
یکی از ارکان جمهوری اسلامی توجه به این قشر محروم و آسیب پذیر است

برگرفته شده از habaza.blog.ir
یکی از ارکان جمهوری اسلامی توجه به این قشر محروم و آسیب پذیر است

برگرفته شده از habaza.blog.ir
و مصیبت از زمانی شروع شد که منبع تحلیل مسائل سیاسی و اقتصادی عرفا و علمای دین شدند. شما برای مشاوره تحصیلی و پزشکی یا انجام تز دکتراتون هم با عرفا مشورت می کردید و با کراماتشون کارتون پیش می رفت؟؟ چرا پای این مسائل رو به ورطه سیاست می کشید... کرامت داشتن هیچ ربطی به شعور سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نداره. 

درست به همان دلایلی که گفتید در این برهه حساس نیازی به حضور جنگ طلبان بی درد بر مسند ریاست جمهوری نیست. افرادی که در همین مناظره ها نشون دادند براشون وحدت ملی اصلا اهمیتی نداره. متاسفانه باز همان قشر مستضعف باید دیوار انسانی بشن و بهای قدرت طلبی برخی ها رو بپردازن. کشوری که وضعیت موافقان و مخالفنش به ۵۰-۵۰ برسه گاهی برای بقا نیاز به جنگ و یا شرایط شبه جنگی داره. من با روحانی و عملکردش موافق نیستم ولی حضورش در ریاست جمهوری یعنی اداره کشور با عقل نه با کرامات و شعار شهادت برای بچه های دیگران و رویاپردازی. متاسفانه مناظره ها نشون دادند که هیچ کدام دلشون برای مردم و منافع ملی نمی سوزه و فقط به دنبال قدرت به هر بهایی هستند. فقط این وسط باید عاقل ترین را انتخاب کرد نه عارف ترین. 
پاسخ:
با سلام. روحانی با عملکرد این هفته اش دیگر روحانی سابق نیست. 
با سلام
به م.ص...
۱- کمی سطح مطالعه تان را بالا ببرید. حداقل وقتی می خواهید در مورد علما اسلام بنویسید. بعضی مسایل بدیهی است یعنی نیاز به توضیح ندارد اما خب مثل اینکه شما دچار غفلت و یا نوعی خطای ذهنی یا مغالطه فکری شده اید...
۲-آمار شما از مخالفان و موافقان کشوری  شهر تهران است(البته اگر آمار درستی باشد). و تجربه ثابت کرده است آمار کشوری خلاف دیدگاه پایتخت نشین هاست.  همان خطای سال ۸۸ که سران فتنه داشتند. 
۳- کسی که در مناظره ها برای جلب توجه و هر دلیل دیگری پای سنی و شیعه را وسط می کشید یا با هر روشی می خواهد ترس ایجاد کند و رقیب را حذف کند همان مقدار اندک عقل را هم ندارد. 
در حدیثی از کتاب کافی در مورد عقل از امام صادق علیه السلام سوال می کنند و ایشان جواب می دهد: چیزی که به وسیله آن خدا بپرستید و بهشت به دست آورید. روای سوال کرد: آن چیزی که معاویه داشت چه بود؟ امام فرمود: نیرنگ و شیطنت بود، آن مانند عقل است ولی عقل نیست. 
...
مواظب باشید مثل آقایان عاقل دچار خطای در تشخیص نشوید.
به خواننده

علمای اسلام را در چه بازه تاریخی می خواهید بررسی کنید؟ خیلی دور نروید همین زمان شاه چند نفز موافق امام بودند در مسائل اجتماعی؟ اگر نظر آنها درست بوده پس امام خمینی با وجود عرفان و علم نتوانسته اند درست تشخیص بدهند. اگر نظر امام درست بوده پس علم و عرفان الباقی به کارشان نیامده. چند نفر از علما بعدا به عدم تشخیص صحیح مسائل اجتماعی گرفتار شدند؟ مثال بزنم، آیت الله شریعتمداری که مرجع بزرگی بود، آیت الله منتظری و افراد دیگر. پس علم و عرفان ربطی به درک سیاسی و اجتماعی ندارد.

اما در خصوص عقل. من اصلا با عملکرد آقای روحانی موافق نیستم. اما سعی می کنم حداقل کمی انصاف داشته باشم و ببینم بقیه کاندیداها چه می گویند. وقتی شما هیچ نکته مثبتی از دولت ذکر نمی کنید و بی امان بدون توجه به عواقبش می کوبتد و تخریب می کنند واقعا چه انتظاری دارند؟ از بد روزگار دیگر در صف بندی های سیاسی نمی شود نیرنگ و دسیسه را مرز بندی سیاسی کرد و دوستان اصول گرا و اصلاح طلب گوی سبقت را از یکدیگر می ربایند.

ترجیح من اینست که اگر می خواهم عملکرد فردی را بررسی کنم ملاکم معیار های واضح اخلاقی، سیاسی و اقتصادی باشد نه نظر امام زمان در خواب یک فرد یا حرف فلان عارف و یا حتی جای مهر و خطابه اخلاق و تقوا خواندنشان.

در خصوص 50 درصد هم اتفاقا کل کشور را گفتم. تهران که نسبت مخالفان و موافقان 70 به 30 است. بحث آرای احمدی نژاد با آرای اصول گرایان متفاوت است. بحث مفصلی است که در این مجال نمی گنجد.

در پایان. ایکاش هیچ وقت به این گزاره به هر قیمتی فلانی نباشد نرسیم. اگر رسیدیم با اسلام تطهیرش نکنیم. متاسفانه فضای سیاسی و اقتصادی ایران اینقدر آلوده شده که من به شخصه ترجیح میدم نامی از اسلام درش نبرم. در بین کاندیاهای این دوره هیچ  فرد مقدس و متعهدی نیست. فقط دیدگاه های سیاسی و اجتماعی شان برایم مهم است. تیمی که پشت سرشان است برایم اهمیت دارد. اینکه دوباره کشور قرار است به مدیران نالایق و بی تجربه احمدی نژاد سپرده شود یا خیر.

نکته مهم دیگری که واقعا جای ابهام داره بحث دیپلماسی بین المللی اردوگاه اصولگرایان هست. آقای رئیسی باز تکلیفشون مشخص تره و معلوم است قراره به سبک و سیاق آقای جلیلی و احمدی نژاد جلو برن. اما تکلیف آقای قالیباف مشخص نیست. من شاید از لحاظ اجرایی با وجود تمام ایرادات بزرگشان در شهرداری تهران و بلایی که سر منطقه 22 و کل شهر آورند نمره قابل قبولی در مدیریت بهشون بدم، ولی بحث دیپلماسی بین المللی شون برام کاملا مبهمه. برای همین احساس می کنم عمدا این بخش ناگفته باقی مانده وگرنه اگر برنامه مشخصی داشتند حتما اعلام می کردند. به همین خاطر نمی تونم ریسک کنم و در این دوران حساس به فردی رای بدم که ممکنه کشور را به ورطه درگیری و جنگ بکشونه. دولت روحانی در این بخش قابل اعتماد تره. البته همانطوری که گفتید نمی شه از ادامه آن هم کاملا مطمئن بود ولی باز روشن تره.
م.ص
حمایت آقای روحانی از چه کسی بوده است؟
اهمیت امنیت کشور برای آقایان تا کجا اهمیت دارد_ما هنوز فتنه ۸۸را در ذهنمان داریم. برای آقایان مردم و امنیت کشور مهم بود یا رسیدن به قدرت با هر شیوه و‌ روشی_
 بعضی ها با حرف هایشان ناامنی و تفرقه را در کشور ایجاد نکنند. برداشتن سایه جنگ پیش کش. فعلا آقای روحانی شروع کننده بعضی اختلاف ها بوده اند که تذکر را از رهبری دریافت کردند. امیدواریم عاقل باشند.


در خصوص انتخابات 88 نظرها متفاوت است و حتی شما تیم پشت سر هر فردی را می توانید بر حسب سلایق سیاسی، فرهنگی و اقتصادی انتخاب کنید. قطعا نظر من با شما متفاوت است ولی نظر هر کدام از ما محترم است.

درد من این نیست که چه کسی رای میاورد. یک زمانی در این کشور ادعاهای خاصی مطرح می شد که اینجا مملکت امام زمان (عج) است، مدیران نظام به خصوص آنها که داعیه اصول گرایی داشتند مدعی پایبندی به اصول اسلامی بودند. اما مناظره های این دوره به طرز بسیار تاسف باری نشان داد که دوستان اصول گرا تصمیم گرفته اند به جای اصول اسلامی به اصول قدرت پایبند باشند و برای رای آوردن اخلاق را زیر پا بگذارند و از هر حرف و ابزاری استفاده کنند. این برای منافع ملی و امنیت ما می تواند خیلی خطرناک تر باشد تا صحبت های روحانی در خصوص اهل تسنن. البته  متاسفانه من خیلی از مواقع دیدم که حتی بسیاری از اقشار مذهبی ما هم اخلاق برایشان اهمیتی ندارد و بیشتر به ظواهر دین اهمیت می دهند. به همین خاطر شاید این تغییر رویه در مسئولین هم مشاهده می شود، چرا که هر کاری می کنند همچنان همان پایگاه رای و مردمی شان را دارند... مهم نیست که منصف نباشی، افترا بزنی، تفرقه ایجاد کنی، فرق نقد و تخریب را متوجه نشوی... تنها مهم اینست که فلانی رای نیاورد... دین مردم هم انگار دیگر محتوای اخلاقی ندارد ... و این دردناک ترین حقیقت این دوره از انتخابات است. اخلاق به طور کامل در این دیار به مسلخ قدرت رفته. هشت سال قبل فقط یک احمدی نژاد بود که اینطور رفتار می کرد ولی امروز از این ریشه هزاران شاخته روییده..
پاسخ:
آقای ریسی کجا اخلاق را زیر پا گذاشته اند؟

اینکه وزرای دولت و اطرافیان آقای روحانی کاسب کارند و از مسئولیت سوء استفاده کرده اند قطعی است. چرا نباید مطرح شود؟
اینکه قوه ی قضاییه درست در این قضیه ورود نکرده است باید سوال و ایراد شود. 
مردم باید همه چیز را در  مورد دولتمردانشان را یدانند.
اینکه تمام مشکلات اقتصادی کشور را به گردن دولت فعلی انداخت کار اخلاقی است؟ انگار که آقای روحانی کشور را از دولت خاتمی تحویل گرفته و بعد به این وضعیت افتاده کشور. تعریف انصاف خیلی ساده است. ایشان ژست اخلاق را خوب می گیرند ولی ماهیت رفتارشان اخلاقی نیست. ایشان می گویند ما چهار برابر مالیاتی که آستان قدس باید پرداخت می کرده صرف امور خیریه کرده ایم، کدام موسسه خیریه؟ خودشان با درآمد بسیار بسیار زیاد آستان قدس چه کرده اند برای حل مشکلات کشور؟ در چه روستایی اشتغال آفرینی شده؟ مردم محک را بیشتر می شناسند تا موسسه خیریه ای که وابسته به آستان قدس باشد. می گویند آقای روحانی در هنگام برجام از خود ضعف نشان دادند ولی نمی گویند که رسانه هایی مثل کیهان و افرادی که اخبار جلسات محرمانه را علنی می کردند از چه گروهی بوده اند؟ اینگونه یکجانبه و مغرضانه نظر دادن کاملا خلاف اخلاق است. وعده سه برابر کردن رایانه ها برای دهک های پایین در حالیکه اصلا به دولت ارتباطی ندارد کار اخلاقی است؟ مجلس باید این موضوع را تصویب کند نه دولت. کلا اگر بنگرید می بینید.

آن روستاها و شهرستان هایی که ایشان رفته اند قبل این دولت چه وضعی داشته اند؟ در دولت دهم در رفاه کامل زندگی می کردند و ناگهان در این دولت به خاک سیاه افتاده اند؟ بلای واردات را چه دولتی به جان کشور انداخت؟ اینقدر غیر منصفانه نظر دادن کاملا خلاف ژست اخلاق مدارانه ایست که ایشان گرفته اند.
پاسخ:
١. همانطور که نوشتم سرعت پیشرفت پروژه های صنعتی کشور در اوج تحریم چندین برایر دوران پسابرجام است. یک نمونه ش پارس جنوبی است. در این چهارسال ضعیف ترین وزارتخانه وزارت نفت بوده که نتوانسته حتی یک قرارداد توسعه ای امضا کند و رکود کامل حاکم بوده است. بعد از چهارسال هنوز نتوانسته اند قرارداد IPC را کامل کنند، متن ش با ضمائم اش دچار تناقض است. این چه ربطی به دولت قبل دارد؟ به بی عرضگی و تنبلی دولت مربوط است. واقعا دولت کند و راکد است

٢. شما فرض کنید با یک بدهکاری دولتی را تحویل گرفته اید. مثلا فرض کنید دولت یک شرکت است. اگر توانسته بودید بدهکاری شرکت را صاف کنید میتوانستید بگویید ما فقط جبران گذشته را کرده ایم و تازه میخواهیم کار را شروع کنیم. در حالیکه اقای روحانی، دولت را ٣ برابر بیشتر بدهکار کرده است! قطعا احمدی نژاد میماند بدتر ازین نمیشد .. حجم بدهکاری دولت ٥٠ هزار میلیارد تومان بوده در سال ٩٢ والان ١٥٠ هزار میلیارد تومان است. جواب ندارند برای این موضوع و قضیه ی دیوارکشی را مطرح میکنند.

٣. وعده ی آقای ریسی عین قانون مجلس است! واقعا جای شگفتی است از حجم بی اطلاعی دوستان. مجلس قانون افزایش یارانه ی دهک های پایین را تصویب کرده! دولت آن را اجرا نمیکند!! آقای ریسی وعده داده که من به قانون عمل میکنم و اجرا میکنم. جای تعجب است شما به دولت ایراد نمیگیرید و به اقای ریسی حمله میکنید. 

٤. در تمام دنیا موسسات خیریه و charity از معالیات معاف اند. موسسات خیریه یعنی موسساتی که شخصی سود نمیبرد و کار اقتصادی میکنند و سودش صرف کمک به قشر آسیب پذیر می شود. آستان قدس، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام، موسسات خیریه هستند طبق تعریف بین الملل. باید هم از مالیات معاف باشند. آنکه نباید از مالیات معاف باشد آن بودجه ی سرسام آوری است که بیت امام خمینی میگیرد که صرف تبلیغات اقای روحانی و سایت جماران و اینها میشود. آستان قدس یک پوستر هم برای اقای ریسی نزده، ولی رسما سایت جماران تریبون روحانی است. مرقذ امام ستاد روحانی است. حسن خمینی پیاده نظام تبلیغاتی روحانی است ..

٥. انصاف خوب است. برای خود نه برای همسایه ...
باز صد رحمت به آقای جلیلی که برای رای جمع کردن وعده های توخالی به مردم نمی دادند و از فقر قشری از جامعه به نفع خودشون استفاده نمی کردند. وعده های یارانه ای ایشون هیچ کمکی به اقتصاد نمی کنه فقط باعث می شه یک عده ای را صدقه بگیر کنند و دولت را بدهکار. البته اقای جلیلی هم مثل اینکه این دوره تغییر رویه داده اند. امیدوارم اینگونه نباشد و حداقل از منظر بیرونی اخلاق مداری شون رو حفظ کنند. 
م.ص
همه می دانند مشکلات موجود اقتصادی ریشه در همه سال هاست قبل دارد. شما اصرار دارید که بگویید مخالفان دولت مشکل را ربط می دهند به دولت فعلی. اما این را دقت کنید در شهرهای دیگر این چهار سال چه اتفاقی افتاد. ما چیزی را که با چشم می بینیم باور می کنیم چیزهایی که در زندگی مان جریان دارد نه حرف های توخالی دولت را.

شهر ما از جمله شهرهای صنعتی کشور بود. کارخانه های مختلف...الان به وضعیت مردم نگاه کنید بعضی از کارخانه ها تعطیل شده اند. بعضی تعدیل نیرو کرده اند. تا سال ۹۳در خانواده ما ۵نفر شاغل بودند الان یک نفر شاغل داریم.  نمی دانم درک این ها اینقدر سخت است؟! ما همه درس خواندیم و تلاش کردیم اما الان وقتی به وضعیت زندگی مان نگاه می کنیم از خودمان و پدر و مادران خجالت می کشیم...این دو سال برای هر کاری تولیدی اقدام کردیم هزاران مانع بر سر راهمان گذاشتند. محصول کشاورزی سال قبل هنوز در انبار مانده است. محصول سایر کشاورزان که خراب می شد با قیمت ناچیز فروخته می شد و تنها بخشی از بدهی ها را می زد. این ها آقای پولدار مسول نمی فهمد. 

ناراحت کننده است که وقتی اکثریت جامعه مثلا از تفکر آقای جلیلی و آقای  ریسی یا حتی آقای قالیباف استقبال می کنند شما آن را به پای سو استفاده از فقر جامعه بگذارید. این تحلیل بی عدالتی است. این‌روزها همین قشر که همیشه توسط بالا دستی ها تحقیر شده است آگاه تر از همیشه است. آگاهی و بصیرت به مدرک دانشگاهی داشتن و وضع خوب مالی نیست شاید دقت نکرده اید آدم ها در رنج و سختی چیزهایی بدست می آورند که در خوشی و رفاه نصیب آنها نمی شود. مردم کشورتان را  تحقیر نکنید.
 اگر آقای روحانی و تیم دولت این چند سال تلاش کرده بود و تا این حد به فکر پر کردن جیب خودشان نبودند یارانه برای هیچ کس مفهوم نداشت. وقتی همین مردمی که زندگیشان پر شده از بدهکاری و بیکاری و...وقتی خبر دزدی ها و حقوق های میلیونی را می شنود به خودش بگوید نه! آقایان و خانم ها به فکر مردم هستند. 
همه می دانند آقایان برای یک عمر زندگی خود را بسته اند. حالا ما مانده این و این وضعیت. کار به هیچ دولت قبلی نداریم. این دولت به معنای واقعی کلمه عمر و جوانی و زندگی ما را خراب کرده است. 


از صحبتتان در خصوص بیناد و ستاد متوجه شدم چرا طرفدار آقای رئیسی هستید.

تنها یک نکته. مصوبه مجلس برای افراد تحت پوشش بهزیسی و کمیته امداد است که نزدیک به 10 میلیون نفر هستند. سه دهک پایین نزدیک 23 میلیون نفر هستند. ایا وعده آقای رئیسی مصوبه مجلس است؟
پاسخ:
اشتباه می کنید. من طرفدار ایشان نیستم. من تنها گفتم چه حرکت بی اخلاقی از ایشان سر زده. در مورد بنیاد و ستاد و الخ به جد معتقدم که بتید از مالیات معاف باشند. 

مصوبه را لطفا بیاورید. اعداد را از کجا به دست آوردید؟
الحمدالله که تا اینجایش را قبول دارید که در مجلس این طرح تضویب شده و منابع آن دیده شده است

رقم مغلطه بر دفتر دانش نزنیم/سر حق بر ورق شعبده ملحق نکنیم

...اعداد و ارقام را می توانید از گزارشات آماری بانک مرکزی استخراج کنید. حدود 30 درصد از خانوار های ایرانی کمتر از ماهی یک میلیون و 600 هزار تومان درآمد دارند. سه دهک پایین ماهی کمتر از 2 میلیون تومان در ماه درآمد دارند. 30 درصد از خانوار ها می شود حدود 24 میلیون نفر. حدود 48.6 درصد از کل خانوار ها کمتر از 2 میلیون و 300 هزار تومان درآمد دارند. که این عدد یعنی سی و هشت میلیون نفر. آمار افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد را هم می توانید در اینترنت ببینید رقمی نزدیک به 10 میلیون است. برای افزایش یارانه به ده میلیون نفر مجلس مصوبه حذف سه دهک بالای درآمدی را داده. دولت امار این افراد را 24 میلیون نفر اعلام کرده.

در حقیقت برای افزایش رایانه برای 10 میلیون نفر باید یارانه 24 میلیون نفر را قطع کنند. حال احتمالا برای اجرای پیشنهاد آقای رئیسی باید یارانه 40 میلیون نفر را قطع کنند.

پس می بینید که پیشنهاد آقای رئیسی اصلا منطبق بر مصوبه مجلس نیست. اگر ایشان منظورشان مصوبه مجلس است خیلی واضح یگویند می خواهیم یارانه 24 میلیون نفر را قطع کنیم و به 10 میلیون بدهیم. بعد ببینند چقدر این شعارهای یارانه ای شان رای چمع می کند.

در خصوص بنیاد و ستاد هم واقعا با دفاعی که از این موسسات کردید متوجه شدم چقدر به فکر مستضعفان و افراد بی بضاعت هستید. شاید برخی ندانند ولی شما حتما می دانید از امور و وضعیت این سازمان ها. لطف کنند درآمدها و هزینه هایشان را اعلام کنند. مگر موسسه خیریه نیستند؟ مگر از مالیات معاف نیستند؟ بگویند چقدر درآمد دارند و چقدر خرج امور خیریه می کنند؟ یک نگاه کوتاه به لیست موسسات و صنایع بنیاد برکت و پروژه هایشان گویای همه چیز است.


پاسخ:
مصوبه ی مجلس را ذکر نکردید. 

اول بپذیرید که موسسات خیریه باید از مالیات معاف باشند، بعد به این جنبه می رسیم که چقدر از درآمدشان  را به این ان  اختصاص میدهند و چقدر از آن را برای سرمایه گذاری مجدد؟ و این نسبت در موسسات خیریه دنیا چقدر است ..
بودجه ی حسن خمینی را پذیرفتید؟
به خواننده

خدمت شما باید بگم که با برنامه های آقای رئیسی نه تنها برای شما شغل ایجاد نمی شود که یارانه تو رو هم قطع می کنند. البته اگر بخوان به وعده هاشون عمل کنند که با این وضعیت به احتمال زیاد عملی نخواهند شد. موفق باشید. 
موسسه خیریه هدفش خدمت رسانی به مردم است. بنیاد و ستاد هدفشان چیست؟ موسسات خیریه اموالشان را از طریق کمک های مردمی کسب می کنند نه تصاحب اموالشان. یکی از اقوام ما کارمند ستاد بوده و من خیلی خوب به کم و کیف آن آگاهم. شما هم حتما بهتر از من آگاهید. پس بهتر است خودمان را فریب ندهیم.

بودجه بیت امام کجا، بودجه حوزه های علمیه و سایر موسسات عریض و طویلی که تحت عنوان موسسات فرهنگی ایجاد شده اند کجا. بهتر است وارد حوزه هایی نشوید که خیلی چیزها زیر سوال بروند. تا هاشمی زنده بود انگشت اتهامتان سمت او بود. حال حسن خمینی را نشانه گرفته اید و از ستاد و بنیاد دفاع می کنید. خداوند حقیقتا به همه ما انصاف عطا کنند تا فارغ از حب و بغض حقیقت را ببینیم و حق را بگوییم.

شما پذیرفتید که حرف های آقای رئیسی خلاف واقع و مصوبه مجلس است؟ پذیرفنید که حقیقت را نمی گویند و وعده های تو خالی می دهند؟

در خصوص استفاده از اموال دولتی هم ما دیشب رفته بودین کنار دریاچه چیتگر، جشن نیمه شعبان شهرداری رسما داشت برای آقای قالیباف تبلیغ می کرد و کلیپ های ایشان را پخش می کرد. البته جشن نیمه شعبان که چه عرض کنم بیشتر شبیه کنسرت بود. ایشان برای جلب رای کلا از هیچ کاری کوتاهی نمی کنند.
شغل ایجاد می شود ان شالله. و آن روز دیر نیست. اگر عمری باقی بود شاهد چنین روزهای پر خیری برای کشورمان خواهیم بود. شما هم غصه قطع شدن یارانه را نخورید. ما در تورم اقتصادی دولت توسعه طلب بدون عدالت آقای هاشمی  رفسنجانی دوام آوردیم. بدتر نمی شود. و وقتی حقوق میلیونی ریس جمهور و وزرا و مدیران و هزار و یک بیت‌المال خور قطع شد حال مردم خوب می شود. وقتی وزارت بهداشت وظیفه اش را از پرورش یک مشت تاجر به خادم تغییر دهد اوضاع خوب می شود. و الی آخر. اگر هم دولت آقای دکتر روحانی عاقل آمد مهاجرت می کنیم به بنگلادش شاید اعصابمان استراحتی کرد. موفق باشید با آمارهایتان. 
من نگران هستم. واقعا هم نگران هستم. امیدوارم اتفاقاتی که می گویید رخ دهند. هم برای شما هم برای بقیه مردمی که کارد به استخوانشان رسیده. من آرزویی جز این ندارم که ایران پیشرفت کند ولی شواهد بیانگر چیزهای دیگریست.

در هر صورت من مشکلی با ستاد و بینیاد ندارم و می دانم که آنها کارهای دیگری دارند انجام می دهند ولی موسسه خیریه نیستند. مالیات دادن یا ندادنشان هم تغییر خاصی در این کشور ایجاد نمی کند. متاسفانه خیلی حرف ها را نمی شود زد. امیدوارم که کشور پیشرفت کند و مردم از این فقر و بیچارگی نجات پیدا کنند.
سلام
به خواننده:
"..بدتر نمی شود.." برای اسلام دارد بدتر می شود این را نمی بینید ؟
همین الآن سایت بورس ، اعضای هیئت مدیره ی صندوق توسعه گردشگری را نام نمی برد . صحبت خصولتی ها که میشود هیچ صحبتی از صدرا و فروش کلیه اموالش به 10 میلیارد تومن !!!! به تیم آقای ترکان نمیشود . هیچ کدام از منتقدان دولت هم نمی نویسند که چرا سال 94 که بعد از برجام ، بانک های بزرگ ضرر ده بودند ، طبق اعلام رسمی خود شرکت ها در سامانه بورس تهران پاداش های هیئت مدیره ی چند صد میلیونی به اعضای هیئت مدیره میدادند . دو سال دیپلماسی نفتی حتی نتوانست شل و توتال را به نمایشگاه نفت برساند .
مجبوریم برهان خلف را استفاده کنیم .
تلاش آقای نعمت زاده برای خروج پتروشیمی ها از بورس کالا هم به قدری مفتضح بود که وزیر نفت تاب نیاورد . تا وقتی شفاف سازی حساب های بانکی نباشد ، از کجا آورده اید ها و معوقات بانکی و رانت های اطلاعاتی و ... رصد نمیشوند . یک عده از اهالی واردات از ترس لو رفتن حساب های قاچاق شان ، هنوز از سامانه یارانه ، 45 هزار تومان ماهانه را میگیرند .. بانک صادرات ، ملت و تجارت به قعر رکودشان رسیده اند و حالا پیگیر طرح افزایش سرمایه هستند از کجا ؟!؟! معلوم نیست . معلوم نیست چرا اولین سیگنال دولت در اولین مصاحبه ، مخفی ماندن اطلاعات حساب های بانکی بود .
ما بیشتر با حذف گزینه ها رای میدهیم . هر کس بهتر فحش بدهد ، فکر میکنیم بهتر از حقوق مان دفاع میکند خواه احمدی نژاد باشد خواه روحانی  . بعد میرویم تا چهارسال بعد . ما یاد نمیگیریم که خودمان هم فکر کنیم . تحلیل کنیم . سعی کنیم اشتباهات تحلیل مان را استخراج کنیم . نگاه نمیکنیم پلکان ترقی آدم ها پله ی اولش کجا قرار داده شده . این می شود که یکی 2030 را ندانسته امضا میکند و دیگری در مجلس بدون این که بداند کدام بندهایش با اسلام تضاد دارد ، با ان مخالفت میکند . 
شرح مسئولیت های یک وزیر معلوم نیست . یک رئیس بانک هم . یک مدیر هم . رفاقتی مدیریت میکنیم . سیاسی نویس هایمان هم تحلیل اقتصاد نمیدانند . 
مجبوریم ... حذف گزینه ها 
من آرزو میکنم خدا میرسلیم و هاشمی طباء را همین طور ذخیره نگه دارد برای ما که دیدن افراد حزبی و وارسته را از یاد نبریم . خدا رئیسی را کمک کند که تشت بی ابرویی لیبرال دموکراسی آقایان در 6 . 1 . 68 از بام به زمین نیندازد . خدا روحانی و جهانگیری را دولت بدهد که فرصت شان را ناتمام ندانند . قالیباف را هم مدیر عملیاتی میانی نگه دارد و نسل این طور مدیران میانی را برای مدیریت پروژه بودن ، افزایش دهد .
انتخابات میگذرد . بعد ما دوباره میشویم شنونده و خواننده ی صرف . 
فرق هاشمی با خاتمی و روحانی و ... درک آمار و ارقام بود و آمادگی اش برای تحلیل دیتاهای مختلف و بعضا متضاد . 
سلام
 به ....
تا الان مدیران در سطح میانه نتوانسته اند مدیریت اسلامی داشته باشند پس منطقی نیست تا دولت اسلامی بوجود نیامده، این بخور بخورها را پای اسلام بگذاریم. هر چند از اسم اسلام سو استفاده می کنند.
اگر واقعا احساس خطر می کنید اینجا ها احساس خطر کنید...
 با بانکی که در ازای بیست میلیون تومان ۱۵میلیون ربا از مردم می گیرد و وام کلان بدون سود به آقایان می دهد
با مدیریتی که اصلش بر رشوه و بند پارتی و سفارشی است 
 با امضای سند ۲۰۳۰ 
با رشد اشرافی گری از زمان آقای هاشمی تا الان
با امضاهایی که دولت به اسم جذب سرمایه خارجی برای خارجی ها انجام می دهد و معلوم نیست چه امتیازهایی را می دهد و تا دلتان بخواهد از این احساس خطرها...
و اگر احساس خطر از همین سنخ که گفتید می خواهید در مورد کاخ سازی نوه امام و پولی که از بیت المال می گیرند هم احساس خطر کنید امام سال هاست در خطر است. عامه مردم این دولت را جمهوری اسلامی میدانند و راس حکومت را رهبری می دانند که همه ما به ولایت فقیه اش افتخار می کنیم حالا من بیایم به هرکسی بگویم این ها را پای اسلام ننویسد کسی باور می کند؟
 
شاید برای شما این ها ابتدای راه باشد اما من سالهاست حرص می خورم و به در و دیوار می کوبم و بخش احساس که هیج همه نورون هایم را درگیر کردم؛ ننویسیم این دولت آدم هایش کاسب کارند و فلان بگوییم روند دولت ها چنین باتلاقی را فراهم کرده است کدام ویزر و شخص منتسب به دولت های پیشین را میشناسید که انقلاب و دین خدا را سفره ندانستند و گزینشی نخورده باشد؟و دولت بعدی هم از بین همین کاندیداها فروغش معلوم هست حکومت های روشنفکر گزین غم مردم ندارند دغدغه روشنفکری دارند نه اسلام و مردم.
 تکلیف من با خودم سالهاست روشن است طرف مردمی ایستاده ام که سر اسلام دارند همه چیزشان را دارند فدا می کنند نه روشنفکرانی که غم میزان منور الفکر بودنشان را دارند و هر جا لازم باشد منافعشان حکم کند  از مردم مایه می گذارند.
متشکرم
شما گفتید برای اسلام بدتر می شود که مثلا آقای ریسی بیاید من هم گفتم این وضعیت رو به وخامت بدتر است یا آمدن کسی غیر از آقای روحانی و تیم الان او. ما مجبور به انتخاب هستیم. یا روحانی و همبازی هایش یا گروه مقابل. 

البته شاید به این نتیجه رسیدیم انقلاب را به ذخایر و صاحبان بر حقش بسپاریم و دنباله راه خویش بگیریم.( هر روز بیشتر به بنگلادش فکر می کنیم) هر چند ناامیدی حق مسلم ماست اما هنوز امید داریم به تغییر. 
اول راه بودن هم برای جوان تازه کاری است که این حرف ها را از سر جوگیری بزند. اگر شما اعصابتان درگیر است ما زندگی مان وضعیتش این است. موفق باشید.

سلام.خیلی جالبه واقعا...فکر میکردم تکامنتدونی این وبلاگ حرف جدیدی داره درباره انتخابات.بالاخره صاحب وبلاگ از شریفیهای شناخته شده هستن.توی یکی دوتا کشور خارجی زندگی کردن و دوستان همردیفی دارند و...اما اینجا هم مثل همه جا...مثل همه سالهای گذشته...داشتم فکر میکردم در این نظام جمهوری اسلامی تا بحال بجز شهید رجایی و شهید باهنر و مقام رهبری مابقی هر چه رئیس جمهور و نخست وزیر بوده الان ممنوع اتصویر و مغضوب و فتنه گر و...هستند.شهید رجایی و باهنر که خب شهید شدن و معلوم نیست اگر شهید نمیشدن چه برسرشون میومد.مقام رهبری هم که خب خودشون راس قدرت هستن و مغضوب خودشون که نمی تونن بشن...روحانی هم مسلم به وضعیت سایرین دچار خواهدشد..بعد از اینهمه اهن و تلپ که ما مسلمانیم و شورای نگهبان تشخیص صلاحیت میدهد و ..این وضع اسفناکه...راستش فاجعه ست.اما چرا به خودمون زحمت بدیم ریشه یابی کنیم؟والا برای همچین مصیبتی باید تیم ویژه تشکیل داد و پروژه های اساسی تعریف کرد و مسئله را باید از بیخ و بن حل کرد.اما تا وقتی میشه همه چیز را به نفس آدمی و هوای نفس و شیطان و استکبار جهانی و ...ربط داد به همین راحتی به همین خوشمزگی...چرا بیاییم کار اساسی کنیم که یه وقت توش حرفهایی زده بشه که بنیانهای نظام اسلامی رو به خطر بندازه؟؟بهتره تیم ویژه را برای رویت هلال ماه تشکیل بدیم.خطری هم نداره.به وحدت ملی هم کمک میکنه....بعدا بشینیم دهنمون رو پر کنیم اگر کسی گفت علمای اسلامی از همون دیالوگهای بی معنی تحویلش بدیم که شما دچار مغالطه فکری هستید.این مسایل بدیهی ست و...
والا من از حق نمی تونم بگذرم.سه سال انگلستان زندگی کردم.دادگاهشون خیلی داره نزدیک به عدالت میشه.سیاستمدارهاشون خیلی کم فساد اقتصادی دارن.مردم به دولت اعتماد دارن و احساس امنیت میکنن از جانب دولت و....راستش جزئیات اونقدر زیاده و تفاوتها با اینجا اونقدر مشهوده که اینجا مجال بحثش نیست.اما موضوع عدالت که دغدعه اصلی دین بوده همیشه ذهن منو با خودش درگیر میکنه.توی این نظام اسلامی قوه قضاییه تمام این سالها زیر نظر رهبری بوده...دلم میخواد با چندتا وکیل. صحبت کنید ببینید چه خبره؟میگن قیمت قاضی ها معلومه..ماها خودمون میدونیم.بعد رئیس قوه نمیدونه؟؟بعد جالبه که رؤسای قوه قضاییه معضوب هم نمیشن اصلا...بهرحال همیشه محلی از اعراب دارن...
از بحث خارج نشم.اونجا نه علمای اسلامی هستن.نه عارفان به داد مردم میرسن.عقل دارن و ازش  میکنن.و چون بیدین هستند به هر تحصیلکرده و متفکر و باشعوری انگ بیدینی و خیانت به آرمانهای این و اونو نمیزنن.بله قسط رو در معنای بزرگتر جهانی ش نه تنها برپا نکردن که دشمنش هستن.اما بالاخره در سطح جامعه خودشون با اینهمه ملیت مختلفی که اونجا درهم تنیده شدن دارن مملکت رو خوب اداره میکنن.مگه نه؟خب چکار میکنن؟چرا از گفتن این حقایق توی ایران جلوگیری میشه که بعدش حداقل نخبه هامون فکرهای اساسی کنن.نه اینکه سالهاست داریم دور باطل میزنیم.حالا بیایین بگین تو لیبرال ضد دین غربزده هستی.چیزی که اینجا از هرکاری راحت تره انگ زدنه.ابزارش هم مهیاست.دین و انقلاب...تنها استفاده ای که از دین در نظام اسلامی شده تابحال همین بوده.
اینا رو میگم که یه کم فکر کنیم.هی شما بیا از روحانی فساد گیر بیار ..من دوبرابرش رو از قالیباف بگم...بگو زمان احمدی نژاد مردم راصی تر بودن.من بگم اونموقع نقت بشکه ای چند دلار فروخته شد؟اگرم اینو بلد نبودم.شما فکر کن زدی تو هدف...این برای همه سوال جوابهای اینجا عمومیت داره.هی برگه ها رو روکنیم و خودمون هم بدونیم که خیلی هاش اصلا در حیطه اطلاعات ما نیست.هی آمار و ارقام بدیم که حالا چطوری این ارقام درآمده توی این مملکت گل و بلبل خودش کلی جای شک و شبهه داره..
پاسخ:
با سلام،

به نظر می رسد با این سطح تنش و منازعه ای که آقای روحانی برای کسب رای آغاز کرد، نمی تواند چهار سال دوّم به راحتی حکومت کند و تمام نهادها با او درگیر می شوند. 

دلیل اینکه رئیس جمهورها اپوزیسیون می شوند عموما اینست که در نهایت عملکرد موفّقی نمی توانند داشته باشند. مشکلات مملکت بسیار است و حل آن ها به سادگی میسّر نیست. به همین دلیل است که رئیس جمهورها برای اینکه نارضایتی عامّه را تحمل نکنند راهی برای حفظ خودشان و برون رفت از وضع موجود می جویند.


اقای ح.ب

تنها صفت کاسب کار برای دولت نیست که دوستان اصولگرا با بی انصافی تکرار می کنند. آن نهادهایی که می فرمایید هم در صورت تامین منافع اقتصادی شان خیلی راحت همکاری می کنند. اگر خواسته باشید یک پروژه را در سازمانی چه نظامی و چه غیر نظامی برنده شوید خوب روشش را می دانید. اینجا فقط باید برای افراد منافع مشترک تعریف کرد. جزئی از الزامات انجام کار شده. فرقی هم نمی کند چه کسی، چه آنکه در زمان جنگ فرمانده بوده و در ظاهر بسیار ساده زیست است، چه افرادی که ادعای دین هم ندارند و ژست روشنفکرانه می گیرند. متاسفانه مردم راه  مفت پول درآوردن را یاد گرفتند و در کشوری که همه مدیران کلانش دزد و رانت خوار خطاب می شوند، از هاشمی و خاتمی گرفته تا سید حسن و روحانی و احمدی نژاد، مردم هم راحت تر دزدی می کنند.

مشکل اینست که ما هیچ وقت حاضر نیستم نقص های سیستم جمهوری اسلامی را بپذیریم به همین خاطر همیشه دولت ها قربانی می شوند چون منتخب مردم هستند. حاضر نیستیم بپذیریم که وقتی مطبوعات آزاد نیست فساد شکل می گیرد. سرشاخ شدن با همه دنیا هزینه دارد. هزینه اش هم فساد سر سام آور و فاصله طبقاتی است. وقتی از مقدسات برای ضعف های سیستم سیاسی هزینه می شود دین مردم هم از دست می رود. ما هیچ وقت نمی خواهیم نقص های سیستم را بپذیریم به همین خاطر همه مشکلات کشور یا گردن هاشمی است، یا گردن احمدی نژاد، یا خاتمی و یا روحانی. حالا شما لطف کرده اید و پای سید حسن بنده خدا که خارج از گود نشسته را هم می کشید وسط تا یک مقصر دیگر پیدا کنید.

تا سیستم اصلاح نشود وضعیت همین است و روز به روز هم بدتر خواهد شد. نظام باید مطبوعات آزاد و احزاب داشته باشد. اداره کردن کشور خیلی ساده است. فقط تا وقتی می شود تقصیرها را گردن دیگران انداخت چرا به خودمان زحمت فکر کردن بدهیم؟
پاسخ:
روزى عبدالله ابن کواء در مصرف آب براى وضو زیاده روى کرد. امیرالمومنین علیه السلام به او فرمود: «در مصرف آب اسراف کردى!» ابن کواء با جسارت و بى ادبى پاسخ داد: «اسراف تو در خون مسلمانان بیشتر است».

(محمدتقى شوشترى، قاموس الرجال، مؤسسه النشر الاسلامى، ج6، ص563)

پ.ن : نمی دانم چرا .. ولی این روایات را که می خوانم، ناخودآگاه تصویر بعضی سیاسیون جلوی چشمم می آید .. آدم های گستاخ و پر رو و یک دنده .. و به خیال خود حقیقت طلب!
تشابهت قلوبهم!
پاسختان خیلی بی ربط بود. من که متوجه نشدم منظورتان چیست. این حدیث و توضیحاتش مصداق بسیاری از افراد است. حال نمی دانم منظور شما از برخی سیاسیون چی بود.
پاسخ:
1. شما چقدر از دنیا می دانید که نصحیت می فرمایید که "سرشاخ شدن با همه ی دنیا هزینه دارد؟" شما چقدر در یک کشور خارجی زندگی کردید که بدانید بهترین راه برای گرفتن حقوق تان چیست؟ بهترین راه برای اینکه آدم بتواند عزّت و استقلال ش را حفظ کند؟ در دور پیش آقای جلیلی بیشترین درصد رای را در ایرانیان خارج از کشور داشت! در آلمان از آقای روحانی رای ش بیشتر بود! می دانید چرا؟  شاید یک دلیل آن ایسنت که آن ها دنیا را بهتر از شما می فهمند. شما اسیر شست و شوی مغزی سبزی ها نشوید.

2. مطبوعات باید آزاد باشند ولی آزادی در حد اسلام. اسلام هم حدودش مشخص است. اینکه ما 90 درصد مطبوعات و رسانه هایمان در دست یک جریان باشد که مصداق جامعه ی چندصدایی نیست. مطبوعات کشور را یک جریان به صورت هماهنگ دارند خط می دهند. محرومین روزنامه دارند؟ کسی به فکر بازنشستگان است؟ کسی به فکر مستصعفین جامعه؟ ...

3. من نقص های سیستم را بهتر از شما می دانم. ولی در همین چارچوب فعلی هم می شد بهتر به وضع محرومین رسید. آقای روحانی هیچ دغدغه ای روی این موضوع ندارد. هیچ. انگار ایران فقط تهران است. امیدوارم چهارسال آینده بهتر عمل کنند. که البته با این خوی کاخ نشینی بعید است ... 


پ.ن: با اتفاقات شب گذشته، به احتمال قوی روحانی در دور اول رای می آورد. مگر آنکه خداوند مکر شیاطین را به خودشان برگرداند. 


خیلی استدلالتان در خصوص رای بالاتر آقای جلیلی به نسبت روحانی عجیب است. ممکن است افرادی که خارج از ایران زندگی می کنند و رای می دهند اولا  از گروه افراد مذهبی باشند که به اسلامی بودن نظام دلبسته اند و از ظاهر مذهبی آقای جلیلی بیشتر خوششان میاید. دوما اینکه ما تحریم باشیم یا نباشیم هیچ اهمیتی در زندگی آنها ندارد. آنها اگر خیلی طرفدار آقای جلیلی و استکبار ستیزی بودند میامدند در همین کشور زندگی می کردند. در ضمن یک عده ای به آقای احمدی نژاد و جلیلی نه به خاطر دفاع از نظام که برای سرنگونی آن رای می دهند. چون اعتقاد دارند هر چه رئیس جهمور بی کفایت تر نظام راحت تر سرنگون می شود. اینقدر سطحی نظر ندهید. نمی شود آمار را اینقدر راحت تفسیر کرد. هر فردی که در خارج زندگی کرده جهان را بهتر از من می شناسد؟ واقعا جای تعجب داره. سلطنت طلب ها به شدت با روحانی مخالفند پس ایشان برحق می شوند؟

دیگر حوصله ادامه بحث را ندارم چون واضحا می دانید ولی نمی خواهید بشنوید. خداوند عاقبت همه ما را به خیر کند.

پاسخ:
من چهار سال پیش مسئول صندوق لندن بودم! تمام اقشاری که آمدند و رای دادند را از نزدیک دیدم. با بسیاری صحبت کردم. شما ایرانی های خارج از کشور را بی آنکه بشناسید دسته بندی کرده اید. من آنها را بهتر از شما می شناسم. شما با چه سطح اطلاعات و معلوماتی به خودتان اجازه می دهید اینطور بنویسید که "اینقدر سطحی نظر ندهید". واقعا تاسف آور است که جایگاه خودتان را نمی شناسید ...

تحلیل کودکانه داشتن نسبت به دنیا در قالب اینکه "سرشاخ شدن با همه ی دنیا هزینه دارد!" غیر عالمانه و سطحی است. ما کجا می خواهیم با دنیا سرشاخ شویم؟ این چه تحلیلی فریبکارانه و فاسدی است که نشر می دهید؟ مطالعه کنید، سطح معلومات تان را بالا ببرید، هژمونی های قدرت در دنیا و در منطقه را بشناسید، منافع ایران و قدرت های دیگر را بشناسید، بعد اظهار نظر کنید. چون جمع شد معانی گوی بیان توان زد ... 

پ.ن: به عنوان یک نمونه ی قابل بحث، پیشنهادی که غرب در مذاکرات آلماتی به آقای جلیلی داد به مراتب (به مراتب) بهتر از برجام بود. آن پیشنهاد قبلی در اثر سرشاخ شدن به دست آمده بود، این برجام در اثر "تعامل سازنده". شما بیایید توضیح دهید علّت این قضیه را. پیشنهاد آلماتی را نپذیرفتیم چون امید داشتیم بهتر می شود معامله کنیم و امید داشتیم. تا آقای روحانی آمد و به بسیار کمتر از آن راضی شد و به نام خود مثلا ثبت کرد این قضیه را ... بیایید متن پیشنهاد آلماتی را با متن برجام خط به خط بررسی کنیم تا شما بهتر مسائل را بفهمید. 

به م.ص

اتفاقا امثال شما که دم از وعده و وعیدهای پوچ میدهید از کسانی بودید که به وعده و عید های پوچ روحانی در چهارسال قبل رای دادید.چه شد برنامه صد روزه؟ چه شد بازگرداندن عزت به پاسپورت ایرانی؟چه شد چرخیدن هم چرخ زندگی مردم و هم چرخ سانتریوفوزها ؟
4 سال با رای شما و امثال شما وقت ملت تلف شد که مثلا برجام کاری کند اما چه شد؟
حالا شما دارید دم از وعده های پوچ کاندیدا میزنید؟خنده دار است حالا که دولت نتوانست در این 4 سال کاری کند میگویید کار نشدنی است چون ما نتوانستیم بقیه هم نمیتوانند...
اتفاقا نظرات ح.ب بسیار پخته است اونچیزی که شما دارید میگویید سطحی و پوچ است.
سلام نظرتان راجع به میرسلیم چیست؟حداقل سوالات و دغدغه های دقیق تری می کنند (با وجود تمام اشکالات و بعضا تناقص ها). 
پاسخ:
سللام. به نظرم دلسوز است و بخش هایی از مملکت را می شناسد. در مورد برداشت صیانی از مخازن بسیار درست تر از جهانگیری می گفت. متاسفانه ما داریم به مخازن مشترکمان آسیب می زنیم و بی آنکه برنامه ی جامع مشترکی که هرکس سهم خود را عادلانه بردارد داریم برداشت غیرعالمانه بعضا می کنیم (مثال ش پارس جنوبی است که فشار در طرف ما افتاده و به مشکلی به نام کاندنسیت بلاکج condensate blockage رسیده ایم)

"سلام 
"اینکه وزرای دولت و اطرافیان آقای روحانی کاسب کارند و از مسئولیت سوء استفاده کرده اند قطعی است. چرا نباید مطرح شود؟" 
سوال اینجاست آقای دکتر کدام دولت های پس از جنگ کاسب کار نبوده اند؟سال هاست همه به جز اندکی بر طبل خویش زده اند بی انصاف هم زده اند اگر جانب انصاف رو حداقلی رعایت میکردند لااقل وضع توده مردم این نبود فقرا فقیرتر نمی شدند محض رضای خدا از فقرا برای خودمان سرمایه درست نکنیم یک تضمین بدهند با آمدن اقای رئیسی وضع فقرا تغییر به سبک جامعه اسلامی خواهد دید؟ برای شما شاید سیاست فان باشد ولی برای این مردم فقیر این مملکت امیدی برای بهبود وضعیت جامعه اسلامی است باور کنید برخی وقتها سرکار از ظاهر شبه مسلمانیم خجالت می کشم بیمار از فلان شهرستان دور افتاده آمده برای آژمایشات جنین شناسی مادرش سوال میپرسد باید عروسم هم باشد؟پسرم توان دادن 10 هزارتومان کرایه اضافی را ندارد.
به پسرش که نگاه میکنم میبینم از فلان روستا امده که کشاورزیشان خشک شده و ....حالا من بیایم برای خودم لعنت بفرستم که با این وضعیت بچه می خواهند چه کنند. اما مگر می شود برای کسی که همه امیدشان همینقدر کم است سیاست ناموزون بافت و شعر گفت و گفت.....
حالا بیاییند این مردم از ساحت مقدس آستان قدس هم ناامید بشوند 
به کجای این شب تیره بیاویزم....
واقعیت اینه که خیلی وقته دیگه برام مهم نیست که آدم هایی مثل شما چی می گن و چی کار میکنن. برام اصلا مهم نیست به همین خاطر حوصله بحث کردن ندارم. ما زحمت هامون رو کشیدیم، هزینه هامون رو دادیم و یاد گرفتیم که انتظاری نداتشته باشیم. دست آخر هم چون ماندیم و مثل شما نرفتیم در خارج سیر کنیم و در عین حال بهش فحش بدیم، مقصر هستیم و دنیا ندیده. واقعا چقدر حرف هایتان...

شما مسئول صندوق لندن بودین بعد در آلمان جلیلی بیشتر رای آورده؟ واقعا اهمیتی نداره.

در ضمن من چهار سال پیش به آقای روحانی رای ندادم. این دوره هم شاید به ایشان رای ندم. شاید اصلا رای ندم دیگه این هم برام اهمیتی نداره.

شاید من هم مثل شما برم در خارج کشور کمی شعور پیدا کنم و دنیا دیده بشم تا از این عقب ماندگی که به خاطر بودن در ایران بهش دچار شدم نجات پیدا کنم. چقدر خوبه که خدایی هست و اسلامی که اصلا شبیه شماها نیست...
 
پاسخ:
در لندن جلیلی دوّم شد. در بعضی دیگر از شهرها که من با آنها تماس داشتم همینطور. نسبتا به روحانی نزدیک بود در بعضی شهرها. در آلمان رای ش حتی بیشتر از روحانی هم بود. دبیر ارتباطات انجمن اسلامی اروپا بودم و با شهرهای دیگر تماس مستقیم داشتم. نکته ای که می خواستم بگویم این بود که رای آقای جلیلی در خارج از کشور به شدّت درصد آراء ش با داخل متفاوت بود. و نوشته ی قبلی ام طرحی بر علّت آن بود ...

شما نمی دانید کدام از ما هزینه داده. شما از ماندنتان یا من از رفتنم. درخواست من این بود که سنجیده سخن بگویید. کماکان بر این موضوع مصرّم. تقصیری ندارید اگر از معادلات دیپلماتیک دنیا نمی دانید و فرهنگ مهاجم غرب را به درستی نمی شناسید. ولی مقصّر هستید اگر بدون شناخت اظهار نظر کنید که خدای نکرده موجب گمراهی عده ای شود.

.
.

"اسلامی که اصلا شبیه شما نیست .." : کافرم من گر ازین شیوه تو ایمان داری .. مع الحق
 • واقعیت سوسک زده
 • بنده فراوان می بینم کسانی را که چهارسال پیش به روحانی رای داده اند و الان رایشان کاملا برگشته ولی گزینه ی مناسبی هم در مقابل روحانی نمی بینند . اینکه می گویم مناسب یعنی مناسب منصب ریاست جمهوری . یعنی اقای رئیسی را خیلی ها قبول دارند ولی نه در قامت رئیس جمهوری ، و اقای قالیباف هم که بحثش جداست . این همه سال از انقلاب گذشته ولی مردم هنوز مجبورند با کزینه های حذفی و رای بین بد و بدتر پیش بروند . و این یعنی ضعف نمیگویم اصول گراها چه اینکه اگر بر اصول واقعا رفتار می کردند اینگونه نمیشد می گویم ضعف جبهه ی انقلابی دلسوز نظام و مردم در رجال سیاسی پروری ، در اینده نگری . چهار سال وقت داشتن گزینه ی مقابل روحانی را حداقل دست پرتر ، با برنامه تر، بفرستند جلو ولی اهمال کردند . روحانی اگر رای بیاورد ، که ای وای اگر بیارد جبران انچه که از دست می رود ، اسیبهایی که بوجود می اید در بعضی جوانب غیر قابل برگشت است .
  پاسخ:
  موافقم اجمالا! 
  رای آقای جلیلی در اصفهان و خراسان جنوبی و قم و فارس و هرمزگان و یزد هم در مرتبه دوم و در برخی استان ها نزدیک به رای آقای روحانی بوده. آقای رضایی در برخی استان ها رای شان بالاتر از روحانی بوده. خب که چی؟ این چه ربطی دارد؟ شما که به آمار آرای ایرانیان خارج از کشور خارج از مجاری غیر رسمی دسترسی دارید مجموع آرای آقای جلیلی در تمام کشورها بالاتر بود؟ آمار آمریکا چه بود؟

  شما فکر می کنید یک دکترا گرفته اید علامه دهر هستید و هر چه می گویید عین حق است و دیگران حق اعتراض ندارند؟ من نگفنم قطعا، گفتم شاید دلیل رای دانشان این موارد باشد. البته شما با تک تک رای دهندگان در تمام دنیا مصاحبه کرده اید و دید جهان شمولی دارید. اگر هم منصاحبه حضوری نکرده اید احتمالا در خواب دیده اید یا عرفا به جای شما طی الارض کرده اند.

  سرشاخ شدن با دنیا حرف من نیست. سخنرانی آقای رئیسی و خیلی از مسئولان دیگر را گوش کنید. امتداد مسیر ما با امتداد مسیر تمامی کشورهای وابسته به استکبار جهانی تقابل دارند این یعنی ما با تمام دنیا در حوزه مبارزه با استکبار جهانی مخالفیم. آن زمان هایی که شما در کشورهای دیگر مشغول کسب درک جهان شمول بودید ما این رویکردها را در زمان احمدی نژاد به چشم می دیدیم.

  دیگر عرضی نیست... امیدوارم که دیگر هیچوقت عرضی با شما نباشد.
  پاسخ:
  یکی از بهترین دوران دیپلماسی خارجی در ٥ سال اول احمدی نژاد بود. من به ایشان رای ندادم ولی بسیار پویا و پرجاذبه بود. ایشون از سال ٨٩ در قضیه سیاست خارجی مواضع ش به آقای هاشمی  رفسنجانی نزدیکتر شد. خصوصا در مورد مسائل سوریه. و این آغاز افول بین المللی بود ...

  بهرحال عبارت "سرشاخ شدن با دنیا" مهمل بود و من جای شما بودم از آن عذر میخواستم. 


  من هم البته هم رشته و دانشگاهی تان هستم البته با تفاوت سنی (نه چندان زیاد) در لیسانس اوقات را می گذرانیم اما چرا کسی از بین دوستان متوجه تغییرات در خارج از ایران نیست؟آمدن ترامپ ،امکان از بین رفتن برجام (تنها دستاورد کم دستاورد روحانی) آیا این موضوعات و صحبت های این کاندیدا ها  که شدیدترین حرف ها را علیه هم میزنند بسیار عجیب نیست؟همچنین مناظره ای در خیابان فقط دیده ام.نظرتان در مورد خام فروشی. چیست؟به امید خدا که شاید بالاخره به اون گوش کردیم
  سابقه ی میرسلیم را خیلی زیر و رو کرده ام . نظرش در مورد مخازن را هم که  خودتان نوشتید . اگر با دقت نظری که دارد کابینه اش قابل پیش بینی بود , راحت تر میشد جمع بندی کرد . به نظرتان قابل پیش بینی هست ؟ از نظر خلقی و رفتاری  هم اگر چه موتلفه ای بود و تا حدی مورد انتظار , اما واقعا  بیش از انتظارم تسلط بر نفس و سکینه داشت . من با یک مسئله ابهام دارم . حزب موتلفه در سابقه اش معمولا آدم هایی داشته که اهل جان دادن و سهم نخواستن  بوده اند و هر کاری هر چند کوچک و ناچیز که به آنها سپرده شده , بدون چشم داشت به بیش از آن , در انجامش کوشیده اند . 30 سال اخیر برنامه ریزی برای کسب قدرت نداشته اند . مثلا خود ایشان می توانسته اند از اول برای تصدی وزارت خانه های ثروتمند کشور برنامه ریزی کند و این کار را نکرده است . همانطور که دیگرانی که مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد بودند , با رزومه ی ضعیف تر روزگاری شده اند وزیر نفت !! ابهام من اینجاست که اگر رییس جمهور شد چطور می خواهد جنگ قدرت بین احزاب را اداره کند , یا اگر بخواهم بهتر بگویم , با این دعوای قدرت طلبی , چطور میخواهد کشور را اداره کند . کابینه اش فرا حزبی باشد مثلا ؟ با این فساد فرا حزبی چه می کند ؟
  می دانم که با احتمال بالایی رای نمی آورد و تا به حال هم پیش نیامده که به رئیس جمهوری رای داده باشم .
  اما تحلیل نفتی و خودرویی اش به کنار , چند درصد می تواند قدرت فائق آمدن بر سیاسی کاری ها را داشته باشد ؟می دانیم که هزینه ی اتخاذ راهکارهای غلط و تصمیم گیری های اشتباه در کشور به مراتب بیشتر از حیف و میل هاست و هزینه ی حیف و میل ها و اسراف ها هم به مراتب بیش از فساد ها . میرسلیم اشتباه راهبردها را میگوید ولی ذی نفعان حیف و میل و فساد را چطور میخواهد کنار بزند ؟

  سلام. جواب هایی که به کامنت ها میدین، خیلی خیلی خیلی به من توی بحث هایی که توی دانشگاه میشه کمک کرده! ممنونم برای حوصله و وقتی که میذارید. 
  پاسخ:
  سلام. الحمدلله. قصد نداشتم چندان سیاسی بنویسم. ولی مجبورم کردند. زین همرهان سست عناصر دلم گرفت ... 
  سلام.آقا این حرفها کدومه کسانی که در خارج از کشور بوده اند آقای جلیلی را بیشتر قبول داشته اند؟شما واقعا یا خوابید یا خودتون رو به خواب زدید که به نظرم دومی درمورد آدمی در سطح شما صادق تر هست!اگر اجازه بفرمایید من هم خارج از کشور بودم .خیلی ها در اونجا اصلا هیچ اعتقادی به انتخاب بین بد و بدتر ندارند و میگن تا سیستم شورای نگهبان با این وضعیت هست اصلا ما رای نمی دهیم.که این طرز فکر در داخل هم هست ولی داخلی ها بیشتر نگران وضع زندگی خود هستند و میروند به اونی که به نظرشون مثلا بد هست و بدتر نیست رای میدهند.ایرانی که در خارج از کشور هست و در رای گیری شرکت میکنه معمولا یا کسی هست که هنوز به این نظام امیدواره (که بله در این گروه ممکنه طرفداران جلیلی هم زیاد باشند)و یا کسی هست که از سر فهم و روشن کردن شمعی در تاریکی در انتخابات شرکت میکنه(که معمولا اینها طرفدار امثال جلیلی نیستند)مابقی اصلا شرکت نمی کنند و به ریش بقیه هم می خندند.پس هیچ ربطی به فهم بیشتر از دیپلماسی دنیا نداره.این طرز صحبت کردن با کامنتگذاران اونهم برای دلیل به این آبکی در شان شما نیست.این شمایید که باید عذرخواهی کنید نه کسی که عبارت سرشاخ شدن با دنیا رو بکاربرده.این نظر خیلی ها هست و امثال شما روی این قبیل عبارات تعصب بی دلیل و منطق دارید.
  پاسخ:
  سلام. 
  من دسته بندی شما را قبول ندارم. به نظرم مغرضانه و یکطرفه است. ایرانی های خارج از کشور، آن معدودی که رای می دهند عموما به سرنوشت کشور و نظام علاقمند هستند. و از سر دلسوزی رای می دهند. و اینها فهم شان از هژمونی قدرت در دنیا و فرهنگ مهاجم غرب بهتر از داخل هست. حداقل این برداشتی است که من در دو دوره ی قبل که در خارج از کشور بودم داشتم. دلیلی برای عصبیت و پرخاش شما نمی بینم، مگر از آن عصبه ای باشید که اول تیر می اندازند و بعد دورش خط می کشند و می گویند همین جا را می خواستیم بزنیم ... 


  در مناظره ها  آقای رئیسی خیلی بهتر از بقیه هم اخلاق را رعایت کرد و هم برنامه اش را خوب توضیح داد. آقای روحانی که وقتی دیگران انتقاد می کردند جواب نداشت لبخند می زد. مجری یک سوال می پرسید و روحانی جوابهای کلی و گاهی اوقات بی ربط می داد . دستاویز ربنای شجریان و انواع و اقسام مغلطه ها شد که عواطف و احساسات مردم را برانگیخته کند. تعجب می کنم از مردمی که در این سالها بیکاری، گرانی، اختلاس ، حقوقهای نجومی ، مشکلات اقتصادی و تحریمهای جدید را  دیده اند و باز هم میخواهند به روحانی رای بدهند. هر چند آنهایی که در خانه های گران قیمت زندگی می کنن و امکانات رفاهی کامن برایشان فراهم است حق دارند که از حال مستضعفین جامعه ، دستفروشان و کارگران و روستاییان بی بضاعت بی خبر باشند چون آنها دخیره نظام هستند و بقیه در این مملکت گویا اضافه اند

   

  پاسخ:
  سلام. متاسفانه فعلا درصد کمی از مردم برایشان اخلاق اولویت است ...
  https://goo.gl/H2kqHf

  https://goo.gl/jSBjZS
  در مورد  GDP نوشته بودید، نظرتان در مورد اینها چیست؟
  همچنین مایلیم نظرتان را در مورد این حرف دکتر نیلی بدانم؟

  http://s9.picofile.com/file/8294989018/turning_point_86.pptx.html

  پاسخ:
  با سلام،

  خیلی ممنون از به اشتراک گذاری اسلایدها.
  اسلاید اول که تولید ناخالص ملّی را تصویر کرده، نشان می دهد که در سال 90 بهترین تولید ناخالص ملّی را داشته ایم. البته من این تحلیل را روی این اسلاید قبول ندارم که از سال 86 دچار افول شده ایم. به نظرم بایست سال های قبل را هم رسم می کرد. از خصوصا از 72 تا 80. چون از سال 88 به بعد دوباره رشد داشته ایم تا 90. برای هرکدام ازین سال ها می توان توجیهاتی آورد. مثلا همبستگی آن را با قیمت نفت رسم کرد و آن را توضیح داد. در مورد اسلایدهای دیگر، از آنجا که کمیت های استفاده شده دقیقا تعریف نشده اند، نمی توان به دقّت نظر داد. مثلا با چه نرخ تورمی درآمد سال 89 مردم را با 80 مقایسه کرده اند؟ به نظرم کسی وارد باشد به امور اقتصادی، می تواند در نحوه ی تنظیم نمودارهای فوق ملاحظاتی وارد کند.
  سوال برانگیزترین نمودار امّا، میزان اشتغال در کشور است. این اعداد به نظرم عجیب می رسند. در سال 90 تا 92، در اوج تحریم، بهترین اشتغال زایی را داشته ایم؟ یک و نیم میلیون شغل ایجاد کرده ایم؟ به نظرم بایستی تعریف "اشتغال" در سال های مختلف این نمودار متفاوت است. نیست؟
  با سلام 
  از همان لحظه ای که احمدی نژاد رد صلاحیت شد به دوستانم گفتم روحانی تک ضرب رئیس جمهور شد .
  این اعتلاف جدید امروز هم بی نتجیه است به نظر من البته از منظر دیگر هم شما اگر به قضیه نگاه کنید و آن هزینه های بسیار بسیار بالای انتقال قدرت بین گروه های سیاسی است که البته در جوامعی که دمکراسی پیشرفته ندارند بسیار این هزینه ها بالاتر است و تمام هزینه ها از جیب مردم مصروف میگردد . البته بنده نه به روحانی رای میدهم و نه اعتقادی به او دارم ولی در شرایط فعلی کم کردن هزینه انتقال قدرت نیز خودش جای شکر گزاری دارد و صبر بر اصولگرایان تا شرایط مساعد تر شود و اوضاع بهبود یابد و بعد از آن دوستان سوار بر اسب سرکش قدرت شوند شاید برایشان بهتر باشد . خرج شدن نیروهای انقلاب هم در این کشمکش ها ضرر های جبران ناپذیری است . اصلاح طلبان نجومی بگیران را ذخیره می دانند و حمایت می کنند ولی اصول گرایان به ذخائر واقعی نظام هم توجهی ندارند .
  پاسخ:
  با سلام. به نظر من هم قالیباف می توانست روحانی را ببرد ولی احتمال بردن ریسی از روحانی خیلی خیلی پایین است. 
  سید :
  بله، ولی تنها تولید ناخالص داخلی مهم نیست، رشد تولید ناخالص داخلی هم مهم هست ( تغییر در روند رشد در سال 87) که در دو لینک اول به ان اشاره کردم. در خصوص اطلاعات تاریخی هم در همان لینک گفته شده است.
  خیلی خوب است که این موضوع با قیمت نفت و البته میزان صادرات ما کنار هم دیده شود اماحرفم این بود که پس اندازهای حقیقی خانوارهای روستایی نشان میدهد که دولت علارغم ادعاها به بخش روستایی ضرر رسانده است. (چون اعداد به پایه 1390 هستند پس قیاسشان مشکلی ندارد).
  در مورد اشتغال هم با شما موافقم به نظرم تعریف اشتغال متفاوت بوده است البته فکر میکنم که رشد اشتغال در این سالها به دلیل استخدام های دولتی بود.
  پاسخ:
  سلام

  به نظرم این نمودارها را مثلا به آقای دکتر حسینی که وزیر اقتصاد دولت قبل بودند نشان دهید، قطعا به شما توضیح می دهند که مبنای این آمار چطور بوده و کجای مقایسه ایراد دارد. من اینکار را در اولین فرصت می کنم. همین آقای دکتر طیب نیا، وزیر محترم اقتصاد، معاون آقای دکتر حسینی بوده اند و ایشان را در تحلیل قبول دارند. 
  سلام..
  چرا اینطور می گویید؟!
  در تمام نظرسنجی ها(حتی همان آبکی هایش) رئیسی جلوتر از قالیباف هست..
  حضور مردم در دیدارهای مردمی، در ستادهای انتخاباتی، نمی شود نادیده گرفت این ها را..

  جناب قالیباف دو هفته پیش در قم گفته بودند قرار است انصراف بدهند..

  به نظرم اگر واقعا می خواهیم روحانی رای نیاورد نباید انقدر سختگیرانه نظر دهیم..
  پاسخ:
  سلام. 

  به نظر من، برای اینکه یک رئیس جمهور رای نیاورد، باید خیلی اتفاق "فجیع" و واترگیت گونه ای بیفتد. من نمی توانم ببینم آن اتفاق فجیع را در مورد روحانی. 
  روی کاغذ به نظرم خیلی بعید است روحانی رای نیاورد. 
  همین که جریان انقلابی توانسته تا امروز، توجهات را به قشر محروم و مستضعف جلب کند پیروزی بزرگی است .. 
  ما نگاهمان به ...ان الله با یضیع اجر المحسنین... است
  این روزها بهتر از همیشه دیده می شود که عقل انقلاب زنده است و کسانی که خودشان را زیر واژه اصلاح طلب پنهان  کرده اند چگونه می خواهند اقتصاد و فرهنگ و هویت یک دین و کشور را می به دست بیگانگان بدهند.  امید به پیروزی در این مرحله داریم و اگر محقق نشود همین که نیروهای انقلابی از خمودگی بیرون آمده اند و فهمیده‌اند نباید منتظر معجزه باشند و متوجه کارهای بر زمین مانده باشند و تلاش کنند بهترین هدیه خداوند برای ماست.
  طشت اصلاح طلب ها از بام افتاده حتی اگر باز دل خوش به چهار سال دیگر باشند.
  پاسخ:
  با سلام و احترام. هرکه منتخب مردم باشد، رئیس جمهور ایران اسلامی است و وظیفه ی تمام ما حمایت و نقد دلسوزانه از او ست. 
  و باید درنظر گرفت، گاهی برای تقویت یک جریان، لازم است که این جریان در امور اجرایی نباشد و ناظر و نقّاد باشد. به نظرم، در چهارسال گذشته، جریان انقلابی به همین دلیل گوشه نشینی و نگاه نقادانه به امورات اجرایی کشور، قوی تر و باثبات تر شده است. شما آقای جلیلی را با چهار سال پیش مقایسه کنید. اصلا قابل مقایسه نیست اطلاعات ایشان امروز در مقایسه با چهارسال قبل. 

  ان شاء الله خدا هرکه را به خیر مملکت و اسلام باشد را بر سرکار بیاورد. 
  ...ان الله لایضیع اجر المحسنین...

  ترجیح میدم اهمیت ندادن روحانی به قشر ضعیف رو بر گنده گوییهای اصولگرایان

  پاسخ:
  با این قضیه موافقم که اصولگرایان واقعا برنامه ی مشخص و مدوّنی برای این انتخابات نداشتند. و این نقطه ضعف بزرگی است. ولی یک نکته ی با ارزش ِ کم نظیر داشتند و آن اینکه همّ و غمّ شان را بر قشر مستضعف گذاشتند. 


  کما اینکه واقعا آقای روحانی در سال 96، خاتمی در سال 76، و احمدی نژآد در سال 84 هیچ ایده ی دقیقی راجع به کشورداری نداشتند. تنها کسی که خم و چم امور را در هنگام رئیس جمهور شدنش می دانست، هاشمی در سال 68 بود. کاملا مسلّط بود ...


  همه کامنت‌های اینجا را خواندم.. برایندش برایم حکم همین یک جمله یکی از کامنت‌ها را داشت.. اخلاق در این دیار به مسلخ قدرت رفته.. متاسفانه تقریبا به تمامی.
  پاسخ:
  سلام. امیدوارم اینطور نباشد یا دست کم نماند ...

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی